14.03.2018
Grupa Facebook Rodzic-Lider
Czy Twoje dziecko nie ma za długich rękawków?

 

Dzień dobry, witam Was serdecznie w kolejnym odcinku mojego podcastu rodzic-lider. Dzisiaj moim gościem jest Anna Godula, która jest fizjoterapeutką, pracującą z dziećmi i niemowlakami i opowie nam o kilku ważnych rzeczach, o których warto pamiętać w rozwoju małego dziecka.

Porozmawiamy o tym, na co zwrócić uwagę, żeby ten rozwój przebiegał prawidłowo, jakie objawy mogą być niepokojące dla rodzica, a także o tym jakie błędy czasami popełniają rodzice próbując stymulować swoje dzieci do rozwoju. Witam Cię Aniu serdecznie.

– Dzień dobry, witam serdecznie. Dziękuję Asiu za miłe przedstawienie mnie. Faktycznie jestem fizjoterapeutką, pracuję już prawie 10 lat z dzieciaczkami. Ta praca z dziećmi była w mojej głowie już w czasie studiów, już wiedziałam, że to pewnie będzie część mojej pracy. Natomiast zaczarowałam się absolutnie metodą, którą głównie pracuje NDT Bobath w czasie rehabilitacji mojego najstarszego syna, który musiał być ćwiczony, który był w terapii. Tak mi się bardzo spodobało jak dziewczyny pracują z dziećmi, że wtedy już wiedziałam, że tak, to jest ten kierunek, to jest ta droga i już potem podążyłam dalej za tym pragnieniem, zrobiłam kursy i tak się to zaczęło.

– Właśnie, NDT Bobath i to, że mówisz o tym, że zaczarowałaś się tą metodą, tak to nazwijmy, kiedy pracowałaś tak z własnym synem. I ja też do Ciebie trafiłam, kiedy to mój syn miał drobne problemy rozwojowe, tak to chyba można nazwać, popraw mnie jeżeli się mylę. Bo tak właśnie poznałam Anię. Jasio, kiedy się urodził, zostało u niego stwierdzone przez pediatrę obniżone napięcie mięśniowe, i my na początku jako młodzi stażem rodzice nie wiedzieliśmy kompletnie na co zwrócić uwagę i sami nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, ale mieliśmy to szczęście, że mieliśmy fantastyczną pediatrę, która powiedziała, że być może te zachowania wskazują na obniżone napięcie i że warto byłoby z nim pracować. I ona skierowała nas właśnie do fizjoterapeuty. Tym sposobem szukając różnych opcji, pojawiła tam się chyba też metoda Voity gdzieś u nas jako jedna z opcji, trafiliśmy do Ciebie. Ja teraz jestem mocno przekonana o tym, że te, ja to nazywam ćwiczenia rozwojowe, które Jaśkowi były aplikowane na początku, w dużym stopniu wpłynęły na jego dobry rozwój fizyczny. Dlatego chciałam Cię zaprosić, żebyśmy też dzisiaj mogły innym rodzicom powiedzieć o tym właśnie na co zwrócić uwagę w rozwoju takiego niemowlaka.

– Będziemy mówić o niemowlakach, które są zdrowe. Dlatego że jako fizjoterapeuta pracuję też z dziećmi, które są bardzo chore, które mają mózgowe porażenia dziecięce, różne zespoły genetyczne, przepukliny kręgosłupa, także to są już bardzo poważne problemy. Natomiast my tu dzisiaj będziemy rozmawiać o dzieciach, które są zdrowe pod kątem neurologicznym, ale mają drobne problemy rozwojowe, które należy skorygować, żeby one nie dały efektu dużo później, w wieku przedszkolnym, szkolnym bądź jeszcze później.

– Dzieci zdrowe- myślę, że ciężko może być czasami rodzicom zaobserwować, że coś niepokojącego się dzieje. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

– W tym pierwszym okresie takiego zupełnie malutkiego dziecka, te różne objawy niepokojące oczywiście rozpatrujemy adekwatnie do wieku. Bo to, co nie będzie nas niepokoić w wieku dwóch miesięcy, musi nas zaniepokoić w wieku czterech jeśli również się pojawi. Takim dobrym przykładem czegoś takiego jest zaciskanie piąstek. Dlatego, że często dzieci przychodzą do gabinetu i albo rodzice widzą ten problem albo wręcz od lekarza trafiają z takim zapytaniem- dlaczego te piąstki są wciąż zaciśnięte. Ale w wieku dwóch miesięcy jest to normalne. Jeśli te piąstki rozluźniają się w czasie karmienia, jeżeli dziecko jest zrelaksowane i mama widzi, że one wtedy puszczają, ale jednak jeszcze dużo są w czasie doby zamknięte, to nie ma w tym nic złego. Oczywiście na maluszka patrzymy holistycznie. Jeśli tym zaciśniętym piąstkom nie towarzyszą inne problemy, to w ogóle nie mamy się czym martwić. Natomiast w wieku czterech miesięcy już nie powinno to występować i wtedy powinno nas to zaniepokoić.

– Czyli te piąstki nie powinny być cały czas zaciśnięte? To jest niepokojące, jeśli one się nie rozluźniają?

– Dokładnie tak. To jest tak, że na początku jest tzw. odruch chwytny. I dzieci zaciskają cokolwiek je tu podrażni- zaciskają rączki. I ten odruch wygasa do mniej więcej trzech i pól- czterech miesięcy i na tej bazie buduje się już ten prawdziwy, dojrzały chwyt. Jest jeszcze taka rzecz, którą zaobserwowałam całkiem niedawno. Bardzo często dzieci mają tak długie rękawki w ubraniach, że krawędź tych rękawów dokładnie na środku dłoni jest. I to podrażnienie środka dłoni powoduje, że one cały czas pracują tym odruchem chwytnym. Ja zwracam uwagę, żeby podwijać, bo to pozwala wyciszyć trochę tę nadmierną pracę tych piąstek.

– Drażni je, kiedy jest tam za daleko?

– Tak, bo odruch chwytny to jest tak, że drażnimy środek dłoni i ona się zaciska. Zawsze dzieci na naszym placu zaciskają tę małą dłoń. To jest właśnie to.

– To kiedy jest ten pierwszy moment właśnie, kiedy rodzice powinni pomyśleć o kontakcie z fizjoterapeutą?

– Ja jestem zwolennikiem tego, że najlepiej by było skorzystać z takiej pomocy kiedy jeszcze w ogóle nie ma co, czy nie ma objawów. Po prostu umówić się z fizjoterapeutą po skończonym pierwszym miesiącu, kiedy już okrzepniemy w domu troszkę, ustali się rytm karmienia, zorganizujemy się- wiadomo jest zadyma jak się wraca z takim maluszkiem. I wtedy po to tak naprawdę. żeby fizjoterapeuta pokazał taką spokojną pielęgnację. Jak to dzieciątko podnieść, jak je wziąć do odbicia, bo tych sposobów do dobicia to wcale nie jest tylko noszenie na barku. Można to na swoich kolanach na przykład zrobić. Jak nosić je, w jakich pozycjach najlepiej nosić, bo już na przykład dwumiesięczniaka nosimy trochę inaczej niż noworodka, już dla niego inne pozycje są dozwolone, że tak powiem, on więcej widzi, więc też będzie się domagał troszeczkę innych pozycji. Jak przełożyć z łóżeczka na przykład na przewijak, bo to są problemy bardzo takie realne.  Mamy często, które mają szczególnie pierwszy raz dzidziusia, one często nie wiedzą, nie radzą sobie z tym. Jak wygodnie usiąść do karmienia, ale wygodnie i dla mamy i dla dziecka. Wiem po sobie, że mamy karmią czasem w ekstremalnych pozycjach. Ja czasem też tak robiłam, ale żeby wiedzieć jak jest już ten czas, taki spokojny, żeby tak się obłożyć poduszkami, tak sobie zrobić to miejsce, żeby sobie nie robić też krzywdy przy tym. Żeby naszym plecom było wygodnie. Bo my nie powinniśmy przystawiać piersi do dziecka tylko dziecko do piersi. I tak je ułożyć wysoko, żeby nie było tego zwinięcia naszego kręgosłupa.

– To zastanawia mnie teraz czy fizjoterapeutka, jak Ty, współpracuje z doradcą laktacyjnym?

– Tak, tak. Jeszcze wrócimy do tych niepokojących objawów- jednym z nich jest to, że na przykład dziecko mocno się pręży. Pręży się między innymi w czasie karmienia. Powody tego mogą być różne. Bo może być tak, że dziecko nie ssie prawidłowo. Może być, że ma jakiś problem- niedojrzały jest układ pokarmowy i coś je boli. A może być tylko problem fizjoterapeutyczny- że się pręży, bo ma na przykład zwiększone napięcie mięśniowe. Ja też czasem jak widzę, że to nie jest ten powód mój, z mojego zakresu, to odsyłam do doradcy laktacyjnego czy do logopedy czy neurologopedy, bo oni też w tym zakresie mocno pomagają.

– Czyli mówisz około dwóch miesięcy.

– Taki miesiąc, półtora, to jest dobry czas.

– No a teraz myślę sobie tak: pamiętam jak właśnie korzystaliśmy z takiej porady przy pierwszym dziecku. I też pokazano nam wtedy jak na przykład prawidłowo trzymać bobasa tak za nogę. Kiedy on już jest w pozycji takiej trochę siedzącej i wtedy ręka między nóżkami i że tak się go trzyma i on wtedy już pionowo widzi. Ale na takim malutkim dzieciaczku to jeszcze chyba tego nie możesz pokazać?

– Jeszcze nie. Ja pisałam kiedyś na mojej stronie na FB o czymś takim jak bilanse rozwoju ruchowego. I właśnie uważam, że spotkanie z fizjoterapeutą raz na trzy miesiące przez ten pierwszy rok, byłoby bardzo fajne, bo właśnie wtedy dokładamy jakieś  nowe informacje odnośnie pielęgnacji. Wiadomo, że już dziecko siedmiomiesięczne jest tak ruchliwe, że będzie samo zmieniać tą pozycję na naszych rękach. I to nie jest już tak istotne w tym okresie, jak przez te pierwsze pół roku. Ale po to, żeby sprawdzić czy ono prawidłowo się rozwija, czy nie ma jakichś ubytków jakościowych- bo liczy się nie tylko to, co dziecko umie zrobić na danym etapie, ale jak to robi jakościowo. Dlatego, że jeżeli ono się przykładowo zupełnie obraca z pleców na brzuszek, ale robi to z jakimś wielkim wygięciem ciała i robi jakieś wygibasy i się strasznie napina ,to mi nie zależy, żeby ono się odwróciło do tego szóstego miesiąca. Ja je chcę nauczyć, żeby ono się odwróciło ładnie, harmonijnie, prawidłowo, a niech to zrobi jak będzie miało prawie siedem miesięcy.

– Jakie jeszcze są inne niepokojące objawy, które mogą zwrócić uwagę rodzica takiego, który pierwszy raz ma niemowlę w domu?

– Ważny jest kontakt wzrokowy. Wiadomo, że noworodek widzi na długość swojej wyciągniętej ręki. Dlatego ważne jest, żeby do tego maluszka się przybliżać. Wtedy będziemy wiedzieć, że on widzi nasze kontury twarzy dużo wyraźniej niż z daleka. Natomiast około półtora miesiąca ten maluszek na pewno już powinien być w stanie zafiksować wzrok, na przykład na kolorze czerwonym albo żółtym.

– Tak?

– Ja też nie wiedziałam, dowiedziałam się tego przy moim dziecku, które nie fiksowało wzroku…

– Na czarno-białym nie fiksowało?

– On w ogóle miał problemy. Uciekał wzrokiem kompletnie. I wtedy neurologopeda mi podpowiedziała, że przede wszystkim na początku kolor czerwony, że on koncentruje wzrok bardzo. I faktycznie tak było. Ja się zaczęłam malować w domu czerwoną szminką, nosiłam czerwoną kokardę na głowie. Tak było przez miesiąc chyba, że tak bardzo, bardzo go koncentrowałam i faktycznie to ruszyło. Natomiast jeśli maluszek ma te około półtora- dwa miesiące i my na niego patrzymy a on ucieka wzrokiem, widać, że on nie potrafi się skoncentrować w jednym miejscu to jest niepokojące. I albo to wynika z tego, że jeszcze w tych sensorycznych kanałach jest problem, jest chaos po prostu i jeszcze to jest niedojrzałe. Albo wynika to z czegoś innego. I na to trzeba holistycznie popatrzeć. Bo jeśli temu towarzyszą inne problemy, to gdzieś szukamy. A czasem wystarczy z tym dzieckiem popracować i je wyciszyć i skoncentrować i popracować z nim przez tydzień, dwa, trzy i ono się skoncentruje. Po prostu pomóc mu, najzwyczajniej pomóc. To nie jest jakaś wielka rehabilitacja. To jest pomoc.

– Czyli koncentrowanie wzroku. Co jeszcze może nas niepokoić?

– W parze z zaciśniętymi piąstkami idą zaciśnięte barki. Bo noworodek, który się rodzi ma barki, czyli nasze ramiona, łopatki ustawione dosyć wysoko i on wygląda trochę tak, jakby nie miał szyi. Ale z czasem te barki się opuszczają i około tego trzeciego-czwartego miesiąca już powinno być tą szyję zdecydowanie widać. A czasem przychodzą takie dzieci, które wyglądają w wieku sześciu miesięcy tak, jakby tej szyi nie miały.

– Ale czy to rodzice tak gołym okiem mogą zobaczyć?

– Gdyby oni dostali wcześniej informacje na zwrócić uwagę, to by wiedzieli. Ale oni takiej informacji najczęściej nie mają.

– A jeszcze niestety dokłada się do tego pielęgnacja i takie częste chwytanie dzieci pod pachy, które w ogóle powinno być wykluczone, zabronione.

– Zabronione tak, jak klaps!

– Tak, zabronione chwytanie pod pachy. Bo chwytając dziecko pod pachy- takie wiszące, zdecydowanie podwyższamy te barki, do uszu one podjeżdżają.

– I to jest niezdrowe dla rozwoju?

– To jest niedobre zdecydowanie. To, co my robimy przy dziecku w tych pierwszych miesiącach w dużym bardzo stopniu wpływa na jego wzorce ruchowe. Przez to, co robimy modelujemy w dużym stopniu to, jak dziecko się porusza, jaką ma swoją motorykę. Wiadomo, że ono ma też jakąś własną, to oczywiście. Ale nasz wpływ jest bardzo duży, bo my bardzo dużo przecież przy tym dziecku robimy. Potem ono już jest bardziej na dole, na macie, samo.

– Czyli to jest ten bardzo ważny okres?

– Bardzo ważny okres. Pierwsze pół roku jest naprawdę bardzo ważne, moim zdaniem, żeby tutaj zapobiec różnym późniejszym problemom. I można to naprawdę ogarnąć.

– Dosyć łatwo zrobić, bo to są dosyć łatwe rzeczy.

– Jeśli dziecko nie ma głębokiego problemu, nie jest chore, to przy zdrowym dziecku można zapobiec wielu problemom, które się pojawiają w gabinecie.

– Czyli zapobieganie. Coś jeszcze na co zwrócić uwagę?

– Jeszcze ta kwestia niedźwigania głowy na brzuszku. Też oczywiście na początku noworodek nie dźwiga tej głowy.

– Jak leży na brzuchu i nie podnosi główki do góry, tak?

– Noworodek nie podnosi. Tu chcę powiedzieć bardzo ważną rzecz odnośnie noworodka. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy rodzice przychodzą w wieku trzech miesięcy powiedzmy. Ja widzę, że to dziecko jest napięte, że ma taką szyję z tyłu aż jak kamień napiętą, całą zaciśniętą. Pytam się czy dziecko szybko podnosiło głowę na brzuchu. Tak, tak takie było silne- już w drugim tygodniu życia dźwigało głowę. To ja już wiem od razu, że to było zbyt duże napięcie w karku, w tyle szyi w ogóle w całych mięśniach, które są z tyłu naszego ciała, w taśmie tylnej. A dzieci pracują tym, co mają silne. Więc ono miało predyspozycje, żeby to zrobić. Tylko, że nie było zrównoważenia w ogóle z przodu. I ono na plecach kładzione, to dziecko, to jest takie wrażenie jakby się chciało wbić w matę. Ono chce cały czas wygiąć tę głowę do tyłu, chce się wcisnąć w matę, a z kolei na brzuchu jak się je położy, to ono bardzo wysoko zadziera głowę, ale niekoniecznie dobrze się podpiera na swoich rękach, na swoich przedramionach. I to wszystko jest do zrównoważenia. To są problemy, z którymi się pracuje bardzo fajnie, tylko trzeba wiedzieć wcześniej. Bo z takim noworodkiem powinno się szybko zacząć- też pielęgnacją na początku. To też nie od razu jest jakaś rehabilitacja. Ale gdyby Ci rodzice wiedzieli jak je chwycić, jak je nosić, bo jeżeli oni je noszą w pionie i cały czas ta główka jest podparta o ich rękę i to dziecko się cały czas wygina, to ono cały czas wzmacnia, wzmacnia, to, co jest nieprawidłowe. 

– Tak się jeszcze zastanawiam. Czyli jeżeli to dziecko na przykład właśnie ma takie silne napięcie i tą głowę tak podnosi, to rodzice mogą mu jakoś łagodnie nie pozwalać podnosić tej głowy?

– Bardziej innymi działaniami spowodować, że ono zacznie troszeczkę inaczej pracować na brzuchu. Na brzuchu też można pewne stymulacje zrobić. Ale to wszystko właśnie inne dostosować do tego problemu i wtedy on się zacznie zmieniać ten maluszek w tym swoim położeniu na brzuszku. Natomiast drugim problemem jest zbyt długa nieumiejętność podnoszenia tej główki. Dwumiesięczny maluch już umie podnieść głowę. Ona jeszcze jest chwiejna, ona jeszcze bimba, ale on już umie się rozejrzeć i z powrotem ją odkłada. A często przychodzą dzieci trzy-cztero miesięczne, które walczą cały czas na tym brzuchu, nie mają podory, całe się bujają na tych brzuchach. Miednica, czyli pupa ona cała gdzieś tam jeszcze fruwa, nie jest w ogóle stabilna i wtedy trzeba to małymi krokami wszystko poukładać. Ustabilizować miednicę, porozciągać, poćwiczyć, powzmacniać. Natomiast najważniejsze to, co jest w leżeniu na brzuchu- to tak naprawdę po prostu kładzenie maluszka na brzuchu. Tak naprawdę od pierwszego dnia życia.   

– Od pierwszego dnia życia? Naprawdę tak wcześnie?

– Dzieci, które przebywają troszeczkę dłużej w szpitalu, na przykład mają żółtaczkę i muszą być naświetlane- przecież te maluchy w kółko są na brzuchach układane w inkubatorach, w łóżeczkach. Nikt się tam nie martwi, nie szczypie. Im wcześniej dziecko pozna tę stronę ciała, tym mniej zazwyczaj problemów jest później. Chyba że towarzyszą temu różne inne napięcia- to ten maluch będzie przez pewien czas walczył. Ale generalnie mam powinna układać  na brzuchu. Oczywiście ja nie mówię, że na noc, ale w dzień.

– A na jak długo w takim razie?

– Tutaj jest tak, że jeżeli maluch akceptuje tą pozycję, to niech on sobie leży, niech on sobie w ciągu dnia nawet pośpi na tym brzuchu. Mama go przecież widzi. Niech go położy tak, żeby mieć go na oku. Nie musi go do łóżeczka kłaść. Niech go położy na kanapie obok siebie. Niech on sobie śpi na tym brzuchu. Natomiast jeżeli jest dziecko, które nienawidzi tego brzucha od początku szczerze, to wtedy tyle, ile ono daje. Jeżeli ono daje trzydzieści sekund na początek, to niech to będzie trzydzieści sekund. Zabieramy je, ale za chwilę próbujemy znowu.

– Małymi krokami, tak?

– Małymi krokami. Krótko, ale często. Niech to będzie kilkanaście razy w ciagu dnia, na chwile nawet, ale niech będzie. Bo jeżeli my nie kładziemy tego maluszka, on tego nie zna. Przychodzą rodzice, niemowlę w wieku trzech miesięcy, jest problem z leżeniem na brzuchu i pada pytanie standardowe- od kiedy dziecko było kładzione. Od miesiąca. Ja już wtedy wiem, że ja mam walkę do stoczenia. Bo ten maluch tego brzucha nie cierpi i nie jest przyzwyczajony. My go kładziemy i on płacze. Ok. Ale ile razy dziennie go kładziecie? Raz. Jak raz w ciągu dnia na minutę położą to jaki efekt to może przynieść? Żadnego efektu nie przyniesie. To jest podstawa. To jest bardzo ważne. I oczywiście czasem bywa tak, jak przy tych napiętych noworodkach, że dla nich to leżenie na brzuchu, powiedzmy jest takie nie do końca dobre ze względu na to, że one się tak napinają. Ale wtedy też innymi działaniami my je wyluzowujemy, ale na tym brzuchu i tak kładziemy. Może troszkę mniej, ale kładziemy.

– Co jeszcze mogą robić rodzice, żeby prawidłowo stymulować rozwój swojego niemowlaka?

  • 18:27