O mnie
KIM JEST RODZIC LIDER?

Cześć, nazywam się Asia i pewnie tak, jak Ty, jestem rodzicem. Jestem mamą Jasia i Zuzi i to ich narodziny były dla mnie największą motywacją do tego, żeby poszukać sposobów na budowanie relacji z dziećmi.  Czułam, że nie chcę podążać ani drogą autorytarnego rodzica, który zakładał, że dzieci i ryby głosu nie mają. Wiedziałam też, że tzw. podejście bezstresowe nie jest dla mnie. Szukałam więc swojej drogi.

O mnie

Rozwojem osobistym interesowałam się od zawsze. Już jako nastolatka zaczytywałam się w książkach Jacka Santorskiego, podkradanych z półki mamy. Potem brałam udział w wielu różnych szkoleniach, warsztatach, kursach. Pracowałam nad swoją komunikacją. I wydawało mi się, że idzie mi całkiem nieźle i że wiele już wiem… do czasu aż urodziły się moje dzieci:)

 

Kiedy urodził się Jasiu kompletnie nie wiedziałam, co robić w większości trudnych sytuacji. Nie wiedziałam, jak reagować, kiedy moje dziecko się złości, nie wiedziałam czy go chwalić, a jeśli tak, jak to robić. Nie wiedziałam jaką tak naprawdę chcę być mamą. Wiedziałam jedno- że chcę mu pomóc wzrastać w poczuciu szczęścia i zadbać o niego tak, jak potrafię najlepiej.

Po narodzinach Zuzi, 3 lata późnej, byłam już nieco bardziej świadoma i zdecydowanie rzadziej dopadały mnie wątpliwości. Byłam dużo spokojniejsza, pewniejsza siebie, ale nie przestałam zgłębiać wiedzy na temat współczesnych nurtów wychowawczych.

Codziennie uczę się czegoś nowego na temat budowania relacji z dziećmi- uczę się w domu poprzez kontakt z moimi dziećmi, na konsultacjach, na których pracuję z innymi rodzicami, na warsztatach, które prowadzę i tych, których  jestem uczestniczką. Dużo uczę się też czytając, słuchając i oglądając (a czasami podglądając- zwłaszcza dzieci w swobodnej zabawie:)

 

 

Przez ostatnich kilka lat włożyłam wiele wysiłku w to, żeby pracować nad moimi słabymi stronami.

Jeszcze klika lat temu:

 • Nie byłam mistrzynią asertywności- albo pozwalałam sobie wchodzić na głowę, albo się złościłam.
 • Nie wiedziałam jak budować w dzieciach poczucie wartości.
 • Nie wiedziałam, jak i kiedy motywować dzieci, zachęcać je do współpracy.
 • Nie byłam pewna w jaki sposób budować bliskość.
 • Nie wiedziałam jak dbać o swoje emocje i skąd czerpać tak potrzebne: spokój i cierpliwość.

 

W pracy z rodzicami bazuję na podejściu, które zapoczątkowała Magda Gerber (RIE), którego główne założenia to:

 • Szacunek wobec dziecka okazywany w każdym kontakcie z nim.
 • Wychowanie autentycznego dziecka, czyli dziecka, które czuje się pewnie w wyrażaniu siebie, jest autonomiczne i świadome swojej kompetencji.
 • Przekonanie, że wszystkie dzieci mają ciekawość odkrywcy, która rozwija się najpełniej w samodzielnej zabawie.
 • Czuła obserwacja dziecka po to, by je lepiej poznać.
 • Niemowlę jest uczestnikiem a nie tylko biernym odbiorcą takich czynności, jak karmienie, przewijanie, kąpiel czy ubieranie).
 • Tworzenie bezpiecznego i zarazem swobodnego środowiska do rozwoju.
 • Czas na swobodną, nieprzerywaną zabawę.
 • Jasne komunikowanie oczekiwań i stawianie granic.

 

Dziś mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że czuję, iż jestem na właściwej rodzicielskiej drodze. Potwierdza to moja relacja z dziećmi, która w dużej mierze jest radosna, szczęśliwa i pozbawiona niepotrzebnych napięć (choć jak w każdej rodzinie zdarzają nam się gorsze dni:).

Ponadto posiadam 10-letnie doświadczenie trenerskie, a od ponad 5-ciu lat prowadzę warsztaty dla rodziców, które pomagają im w budowaniu silnych relacji z dziećmi opartych na wzajemnym szacunku. Jestem certyfikowanym coachem, co widać podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów oraz wykładów. W swojej pracy łączę współczesne nurty wspierające rodziców w wychowaniu, wybierając to, co najlepsze i najistotniejsze. Potrafię nawiązać kontakt z każdym dzieckiem, dzięki czemu jestem w stanie pomóc rodzicom lepiej rozumieć ich pociechy. Moja praca jest moją pasją, a to przekłada się na najwyższy poziom prowadzonych warsztatów oraz wykładów.

Tym, co odkryłam, chcę się z Tobą dzielić na tej stronie. Wierzę, że moje doświadczenie może pomóc innym w budowaniu dobrych relacji z dziećmi. Jestem też mocno przekonana o tym, że pierwsze kilka lat życia jest bardzo ważne dla naszego dalszego rozwoju. To wtedy tworzą się kody i schematy, którymi będziemy się posługiwać przez resztę życia.

CERTYFIKATY