Co dobrego wydarzyło się w Twoim życiu w minionym roku?

Powiem Ci, co było u mnie, może dzięki temu zainspiruję Cię do tego, żebyś zrobił podobną listę dla siebie:)

Przełom roku to dobry czas zarówno na snucie planów jak i na podsumowanie tego, co było. Spotykam na swojej drodze wiele osób, które mówią- „oby tylko ten nowy rok nie był gorszy od poprzedniego”. Pewnie. Dobre i to. Ale czy wiesz, co tak naprawdę dobrego spotkało Cię w minionym roku? Praktykowanie wdzięczności i docenianie tego, co mamy jest bardzo cenną umiejętnością.

Zauważanie (codziennie) wszystkiego dobrego, co nas spotyka ma ogromną moc– kieruje naszą uwagę na to, co zrobiliśmy dobrze, a nie skupia się na tym, co nam nie wyszło.

Oczywiście- dobrze jest wiedzieć, gdzie popełniliśmy błąd i co z naszych planów nie zostało zrealizowane. To też pomaga wyciągnąć wnioski i wprowadzić zmiany. Ważne jednak, żeby się przy tym za długo nie zatrzymywać.

Dlatego dziś chcę Cię zaprosić do tego, żebyś przyjrzał się temu, co dobrego wydarzyło się w Twoim życiu w minionym, 2016 roku.

Pomogą Ci w tym pytania, które przygotowałam.

Weź kartkę, długopis…i przypomnij sobie najlepsze chwile minionego roku.

A potem schowaj tę kartkę w notatniku, kalendarzu, portfelu albo przyklej na lodówce- tak, żebyś co jakiś czas mógł na nią spojrzeć i przypominać sobie, ile dobrych rzeczy dzieje się w Twoim życiu.

ZDROWIE:

 • Czy w tym roku wprowadziłeś jakiś nowy nawyk? (dieta bez cukru, regularny sport, medytacja, dobra ilość snu, poczucie wdzięczności).

Ja np.codziennie po przebudzeniu piję szklankę wody z cytryną.

 • Czy pokonałeś jakiś niesprzyjający nawyk?

Ja od kilku miesięcy nie jem mięsa, unikam słodyczy i mleka krowiego.

 • Jak dbałeś o siebie w tym roku?

Staram się wprowadzić więcej balansu poprzez konkretnie wyznaczane pory na odpoczynek oraz regularną ilość snu.

RELACJE:

 • Czy nawiązałaś jakieś nowe znajomości?

Ja poznawałam wiele nowych osób- choćby na warsztatach, które prowadziłam. Zdecydowanie więcej znajomości nawiązałam w tym roku on-line. Ale poznałam też kilka nowych osób w realu.

 • Zakończyłeś znajomości, które nie były dla Ciebie dobre?

Ja ograniczyłam takie znajomości. Staram się otaczać ludźmi, w towarzystwie których dobrze się czuję.

 • Pogłębiłeś relacje z bliskimi osobami?

Zdecydowanie. Moi najbliżsi, są mi jeszcze bardziej bliżsi. (patrz wyżej: kończąc toksyczne znajomości robi się też więcej przestrzeni na to, co dobre).

RELAKS:

 • Gdzie podróżowałeś w minionym roku?

Lato to głównie rower, za którym teraz tęsknię. W wakacje odkrywaliśmy nowe zakątki Polski. Było kilka jednodniowych wypadów. Były i góry i morze. Zwiedziliśmy Warszawę, zaginione miasto w Bornem Sulinowie i cudowne wioseczki w zachodniopomorskim. I pewnie jeszcze trochę więcej- tylko teraz sobie nie przypominam (przejrzę zdjęcia z całego roku i dopiszę dla siebie resztę).

 • Czy brałeś udział w jakimś ciekawym wydarzeniu- wycieczka, seminarium, warsztat, koncert?

Kultura: to koncert Meli Koteluk w Narodowym Forum Muzyki, film „Ja, Daniel Blake”. Te dwa jakoś najmocniej utkwiły w mojej pamięci. Najciekawszy warsztat, na jakim byłam w tym roku…hmm…to nie będzie warsztat (choć i takich kilka było- może to jest dobry pomysł na kolejny wpis- warsztatowe podsumowanie minionego roku)- dla mnie najważniejszym odkryciem tego roku była terapia własna, która jest swego rodzajem warsztatem naprawczym dla duszy:)

 • Czy odkryłeś jakiś nowy sposób na relaks dla siebie? (bieganie, aromatyczna kąpiel, wieczór z książką)

Nie odkryłam nic nowego, ale stosuję częściej- niezmiennie relaksujące są dla mnie: czytanie i ruch.

KARIERA:

 • Co zmieniło się w Twoim życiu zawodowym? (awansowałeś/ zmieniłeś pracę/ zmieniłeś nastawienie do pracy/ nauczyłeś się nowych kompetencji?)

Odważniej i z większą determinacją realizuję swoje cele zawodowe.

 • Co nowego pojawiło się w Twoich działaniach zawodowych? (wymyśliłeś nowy produkt/ linię produkcyjną, poprowadziłeś projekt, zakończyłeś jakiś etap projektu)

Moje działania przyniosły kilka nowych projektów i wiele pomysłów na rozwój mojej działalności.

 • Czy oddelegowałeś jakieś taski po to by móc być bardziej produktywnym w swojej dziedzinie? (masz asystentkę, pomoc domową, ogrodnika, opiekunkę do dzieci itp.)

Oddelegowałam młodszą córkę do przedszkola, dzięki czemu zyskałam trochę czasu i trochę więcej wirusów w domu:-)

FINANSE:

 • Jaki sukces osiągnąłeś na polu finansowym? (zwiększenie dochodów, pokonanie długów, nowe inwestycje)

Tu daleko mi do sukcesu, ale nie wszystko naraz. Ten sukces przyjdzie w tym roku:).

 • Czego nowego mógłbyś dowiedziałeś się o sobie samym patrząc na swój portfel?

W moim portfelu staram się trzymać względny porządek- czyli wyrzucać na bieżąco zaległe paragony, chować wizytówki. I podobnie w życiu- bardziej dbam o przestrzeń wokół mnie.

 • W jakim zakresie zrealizowałeś cele finansowe na ten miniony rok?

Nie zrealizowałam. I to jest cenna lekcja tego, czego potrzebuję się nauczyć, żeby skuteczniej realizować cele finansowe.

CELE OSOBISTE:

 • Może korzystasz z jakichś nowych narzędzi, które pomagają Ci w lepszym planowaniu? (planer, aplikacja, kurs on-line)

Telefon komórkowy i aplikacja One Note, w której spisuję bieżące notatki, robię listy zakupów, zapisuję taski etc. Ale też wciąż moim najważniejszym narzędziem pracy jest papierowy kalendarz i notatnik.

 • Czego nowego nauczyłeś się w minionym roku? (po raz pierwszy byłeś na nartach?/ zapisałeś się na kurs pływania/ zacząłeś gotować potrawy, których do tej pory nie robiłeś/ byłeś w pracy na szkoleniu z excela albo ze sztuki prezentacji)

Nauczyłam się mnóstwa rzeczy o sobie samej- terapia indywidualna plus szkoła systemowej terapii rodzin wniosły w moje życie mnóstwo nowych kompetencji.

 • Jak rozwinęło się Twoje przywództwo przez ten rok? (nauczyłeś się delegować, wzrosła Twoja empatia, stałeś się bardziej asertywny)

Moje przywództwo w tym roku to łączenie empatii z asertywnością.

Oczywiście, zapraszam Cię do tego, żebyś w komentarzu również podzielił się tym, co wspaniałego przyniósł Ci 2016 rok. Być może zainspirujesz tym kogoś innego, to wprowadzenia zmian w swoim życiu.