Kiedy szczepić na ospę wietrzną?

DSC_0189
Nie mogę znaleźć żadnego zdjęcia Jasia z ospą, więc niech to symbolizuje ochronę:)

Jeśli planujesz szczepienie przeciw ospie może porada mojej znajomej farmaceutki będzie dla Ciebie również przydatna.

Temat szczepień budzi wiele kontrowersji. Nie chcę tym postem opowiadać się za bądź przeciwko szczepieniom. Zresztą dla tych, którzy przeczytają post do końca, moje stanowisko w tej kwestii będzie jasne. Chcę w tym poście podzielić się z Wami pewną wiedzą, którą sama niedawno posiadłam, a która wydaje mi się być bardzo przydatna.

Jasia nie zaszczepiłam na ospę. Nie zdążyłam, bo zachorował. Na szczęście przeszedł ją dość lekko. Chrosty nie były bardzo duże ani nie swędziały go bardzo mocno. Nie ma po ospie śladu. Zuzię planuję zaszczepić. Ja sama przeszłam ospę już jako dorosła osoba i wspominam to okropnie. Jedna z najcięższych chorób jakie mnie spotkały. Chcąc oszczędzić tego córce, bo przecież nie mam pewności że zachoruje jako dziecko i jak to zniesie, chcę ją zaszczepić.

Czy wiesz kiedy jest najlepszy okres na szczepienie przeciwko ospie? Ja do tej pory nie wiedziałam. Znajoma farmaceutka wytłumaczyła mi, że wirus ospy zazwyczaj pojawia się wiosną, w okolicy marca. Dobrze, żeby dziecko do tego czasu miało już odporność. Czyli żeby było zaszczepione kilka tygodni wcześniej. Szczepionka ma dwie dawki. Tak więc druga powinna nam wypaść w styczniu. Dawki podaje się z sześciotygodniową przerwą. Pierwsza dawka zatem przypada na listopad/grudzień.

DSCF7408
Ona miałaby mieć blizny po ospie? Never:-) Za ładna jest;-)

Ja już zapisałam to szczepienie na listopad w kalendarzu. Jeśli planujesz szczepienie przeciw ospie może porada mojej znajomej farmaceutki będzie dla Ciebie również przydatna.

A może masz ochotę podzielić się w komentarzu innymi radami „farmaceutycznymi”, które mogą być cenne dla mam? Zachęcam!